Svědectví

Korejské díkůvzdání neboli Chuseok ve Wolmyeongdong

Korejské díkůvzdání neboli Chuseok ve Wolmyeongdong, Jižní Korea

Minulou středu začal v Koreji Chuseok, jeden z nějvětších svátků. Chuseok je čas, kdy zemědelci sklízejí úrodu a rodina se znovu sejde u jednoho stolu.

Můj pastor, Jung Myung Seok, mi řekl, že nás Pán nenechá samotné ani během prázdnin. At už jsme tedy kdekoliv, měli bychom si ty svátky pořádně užít. I proto jsem se rozhodl strávit Chuseok s rodiči a sourozenci. Po celou tu dobu jsme neměli žádnou nehodu a tak věřím, že Svatý Syn byl s námi.

Poté, co jsem strávil nějaký čas se svou rodinou, jsem se rozhodl zajet do Wolmyeongdong. Setkal jsem se tam s pár lidmi, kteří tu neměli rodinu a tak slavili svátky společně s Bohem a Pánem ve Wolmyeongdong.

Pastor Jung Myung Seok pro nás připravil rýžové koláče a další tradiční jídla. Mohli jsme tak oslavit svátky s plným žaludkem zatímco jsme dávali slávu Bohu. Moc jsme si těch pár dní užili. Pastor Jung se s námi podělil i o některé příběhy z jeho dětství.

Jak Pastor Jung Myung Seok slavil Chuseok

Ve svých dvaceti letech často kázal Slovo v jiných městech. Během svátků se, ale vždy vrátil do svého rodného města, aby mohl strávit pár dní se svými rodiči.

Dokonce i v době, kdy vedl církev v Soulu, udělal vše proto, aby se mohl vrátit domů. Protože často šířil evangelium v jiných městech, jeho rodiče o něho měli strach. Všechny starosti se ale rázem vytratili pokaždé, když přijel domů.

Jendou pastor Jung Myung Seok koupil pro své rodiče tři sušené tresky. Měl strach, že by se ty ryby mohly zkazit a tak měl dostatek ryb jen pro své rodiče. Tenkrát, jezdíval expresním autobusem.

Je to už dávno a tak není lehké si na všehno vzpomenout.

Když ještě žil s rodiči jako dospívající, neměl žádné peníze na dárky. A tak šel do hor a nasbíral divoké hrozny. Vypadaly tak dobře, že se rozhodl vzít pár pro svoje rodiče. Nechtěl se totiž vrátit domů s prázdnýma rukama.

Hrozny plné oddanosti

Ale ani ty hrozny, které natrhal v horách, se nemohly srovnat s tím, co přinesli jeho bratři. Nejstarší bratr, který žil v Soulu, přivezl hovězí maso a mnoho dalších darů. I ostatní bratři přinesli domů všelijaké dárky.

Když jeho otec ochutnal jeden z těch hroznů, zamračil se a řekl: “Co to sakra je? Je to tak kyselé, že se to nedá jíst. ”

Ani od maminky se nedočkal žádného pochopení ba naopak: “Nemohl si přinést něco lepšího? Kdy už si konečně najdeš práci a přivezeš hovězí maso jako tvůj nejstarší bratr? ”

Naproti tomu jeho starší bratři měli z těch hroznů radost. Jelikož už delší dobu žili v Soulu, často se jim stýskalo po jejich rodném městě. Tak aspon někomu udělal těmi hrozny radost.

Narozdíl od svých bratrů žil Jung v horském údolí a spolu se svými rodiči pracoval na poli. Něměl tak moc možnost si něco přivydělat. V té době, si mohl dovolit dát církvi pouze 10 centů. Ani během svátků neměl dostatek peněz na to, aby koupil něco z trhu.

Kdyby jeho rodiče uznali jeho snahu a uvědomili by si jak jsou hrozny drahé během svátků, určitě by mu tím udělali radost. I přesto, že už byli starší a zkušenější, neuvědomovali se, že snaha je někdy důležitější než ten samostný dárek.

Ponaučení

Díky tomuhle příběhu jsem si znovu uvědomil, že i rodiče se mohou někdy mýlit. Proto se vždy snažím být chápavý. Někdy se stane, že se s nimi nepohodneme a řeknou nám, něco, co nám ublíží. Ale věřím tomu, že to tak nemyslí. Je přeci jenom lepší být s nimi zadobře a snažit se najít společnou řeč. Ušetříme si tak v životě mnoho starostí.

Rodičům Pastora Jung Myung Seok nepřišly hrozny nijak zvláštní. V té době jim, ale nic lepšího dát nemohl. Těmi hrozny jim chtěl říct, že na ně nezapomněl. I přesto, že ho jejich reakce mrzela, tak to nevzdal. Místo to se rozhodl, že udělá vše proto, aby se stal člověkem, na kterého budou jeho rodiče pyšní.

A protože byl po celý svůj život věrný Bohu a Svatému Synu, Bůh mu požehnal.

 

“Bůj požehná těm, co jsou mu věrní.” ~ Pastor Jung Myung Seok

Inspired? Tell us how you feel!