Kulturní akceNovinky z Wolmyeongdong

Muzikál Volba na Den učitelů ve Wolmyeongdong

“Nekonečná lidská chamtivost, neutichající války a Svatý syn, který se se slzami v očích dívá na Zemi, která je plná násilí a vražd…S bolestí v srdci se tak rozhodne poslat toho, koho miluje jako svůj vlastní život, aby zastavil všechny války a přinesl mír. Stále ale zbývá  jedno rozhodnutí, které musí být učiněno na pokraji smrti. Mír se totiž nenaplní, aniž by se někdo obětoval.

(Ukázka z muzikálu Volba)

Den učitelů ve Wolmyeongdong

Muzikál s názvem Volba trval dva dny a vyvrcholil 15. května na Den učitelů. Příběh vyprávěl o seržantu Jung Myeong Seok, který se v roce 1966 zúčastnil vietnamské války jako člen partyzánské divize Baengma (Bílý kůň). Téměř každý den kolem sebe viděl umírat lidi a na vlastní kůži zažil krutost války. Právě ve Vietnamu si uvědomil hodnotu lidského života.

Muzikál se hrál v domě Svatého Syna a sklidil obrovský úspěch. Přitáhl více než 1500 diváků, a to nejenom z Koreje, ale i z Tchaj-wanu a Japonska. Celý projekt byl sponzorován komunitou lidí z Wolmyeongdong a Keumsan.

Představení bylo o to lepší, protože se na něm podíleli nejenom dospělí, ale i žáci základních a středních škol, kteří udělali vše proto, aby tenhle plán uskutečnili.

Stručný přehled kreativního muzikálu

Pastor Jung Myung Seok byl vyslán do Vietnamu, kde působil jako člen jednotky Baengma od roku 1966 do roku 1969. Právě tam často přemýšlel nad otázkou života smrti.

I přes ty všechny hrůzy, které ve válce zažil, se rozhodl vrátit zpět do Vietnamu zachránit co nejvíce lidských životů.

Divadelní hra je napsaná podle skutečného příběhu Pastora Jung Myung Seok. Jung se námi podělil nejenom o svůj příběh ale i o to, co se ve válce naučil. Bylo to příšerné! Neustále jsem byl vystaven nebezpečí. I v těch nejhorších chvílích jsem měl Bibli neustále po ruce a četl ji s větší pozorností. Díky Pánu jsem si tak uvědomil, že lidský život se nedá za nic na světě vyměnit. Ve Vietnamu jsem se jenom utvrdil v tom, že míru nikdy nedosáhneme za použití zbraní. Po celou tu dobu byl Pán vedle mě a učil mě. Řekl mi třeba: “Zatímco pro tebe jsou to nepřátelé, pro mě nikdo není nepřítelem.” A učil mě, jak milovat své nepřátele.”

Během scény, kde Svatý Syn dal najevo svou upřímnou lásku k lidem, celé publikum ronilo slzy. Lidé byli pohnuti jeho láskou a znovu si uvědomili, jak vzácný lidský život je.

Seržant Jung a Viet Cong na sebe mířili zbraněmi. Seržant Jung, ale odmítl zmáčknout spoušť. Místo toho odhodil pistoli a se slzami v očích objal Viet Cong.

Myšlenky režiséra muzikálu

Režisér Kim Kyung-tae se nám svěřil s jeho zkušenostmi s přípravou muzikálu: “Hodně dlouho jsem si lámal hlavu s tím, jak vylíčím válečnou scénu, která na jevišti zabere téměř tři čtvrtiny představení.’ Jelikož nikdo z herců nezažil válku na vlastní kůži, bylo pro ně těžké se do té role vžít. Navíc to, čím si Pastor Jung Myung Seok ve válce prošel, bylo skutečné, a nebylo tak jednoduché se do té situace vcítit a pochopit jaké to pro něho bylo. Např., V situaci, kdy riskoval svůj vlastní život, aby zachránil svého nepřítele a šířil mír. Za svůj život jsem už režíroval a viděl spoustu děl, ale žádná z nich neměla takhle silný příběh. Bylo to poprvé co jsem se setkal s něčím takovým, a proto jsem se opravdu snažil to udělat pořádně.”

Na závěr ještě podotkl: “Ze všech scén mě asi nejvíce dostaly ty dramatické scény mezi seržantem Jung a Svatým Synem, který je neviditelný, ale musí být vidět. Nebo scéna seržanta, ve které riskuje svůj vlastní život, aby se postaral o svého kolegu, který umírá. A scéna, ve které se blíží k Viet Congovi a pláče v jeho objetí potom, co na sebe mířili zbraněmi… Myslím, že ta poslední scéna zůstane dost možná nedokončená. Ale i tak si velice vážím toho času, který jsem nad tím strávil. Pomohlo mi to mnohem víc pochopit tenhle svět, který je mnohdy přirovnán k bitevnímu poli.”

– Fotka je z Mannam & Daehwa

Inspired? Tell us how you feel!